|
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Klimatické poměry |
Převážná část území ORP náleží ke klimatické oblasti W2 (Quitt E. in Atlas podnebí Česka. CHMI Praha 2007). Ve starším členění této oblasti odpovídá rajon T2 (Quitt, E.: Klimatické oblasti ČSSR. Studia Geographica 16:1–79, Geografický ústav ČSAV, Brno 1971), respektive v méně podrobném členění:
1. okrsek A2 teplý, suchý, s mírnou zimou, s kratším slunečním svitem: (Atlas podnebí ČSR 1960)
Podhůří Džbánu a okraj ORP v Českém středohoří zasahuje s rostoucí nadmořskou výškou do klimatické oblasti MW11 = MT11, která je s oblastí MW10 = MT10 v členění Atlasu podnebí charakterizována jako:
2.okrsek B1 mírně teplý, suchý s mírnou zimou

KLIMATICKÉ CHARAKTERISTIKY |
TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
|---|---|---|---|
T2 |
MT4 |
MT11 |
|
oranžová |
olivová |
okrová |
|
počet letních dní (max. t ≥ 25,0 °C) |
50–60 |
20–30 |
40–50 |
počet dní s Ø t ≥ 10,0 °C |
160–170 |
140–160 |
140–160 |
počet mrazových dní (min. t ≤ -0,1 °C) |
100–110 |
110–130 |
110–130 |
počet ledových dní (max. t ≤ -0,1 °C) |
30–40 |
40–50 |
30–40 |
Ø teplota v lednu [°C] |
-2 až -3 |
-2 až -3 |
-2 až -3 |
Ø teplota v dubnu [°C] |
8–9 |
6–7 |
7–8 |
Ø teplota v červenci [°C] |
18–19 |
16–17 |
17–18 |
Ø teplota v říjnu [°C] |
7–9 |
6–7 |
7–8 |
počet dní se srážkami ≥ 1 mm |
90–100 |
110–120 |
90–100 |
srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] |
350–400 |
350–450 |
350–400 |
srážkový úhrn v zimním období [mm] |
200–300 |
250–300 |
200–250 |
počet dní se sněhovou pokrývkou |
40–50 |
60–80 |
50–60 |
počet zamračených dní (≥ 80 %) |
120–140 |
150–160 |
120–150 |
počet jasných dní (≤ 20 %) |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPK ČR)

Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPK ČR)
Průměrná roční teplota vzduchu v oblasti klesá s nadmořskou výškou z více než 8,6 °C (klimatická stanice Lenešice), na méně než 7,9 °C v podhůří Džbánu (klimatická stanice Peruc) z časové řady let 1901–1950.
Podle časové řady 1931–1960 došlo ve stanici Lenešice ke vzestupu na 8,8°C. Pro období 1998–2007 podle interpolace blízkých základních klimatických stanic Doksany a Milešovka lze předpokládat průměrnou roční teplotu cca 9,5 až 9,7 °C, v oblasti MW11 cca 8,0 až 8,5 °C.
Počet ledových dnů na stanici Lenešice činí 28,7 za rok, počet mrazových dnů 98,0 z časové řady let 1926–1950.
Průměrná roční výška srážek činí pro stanici 466 Lenešice (181 m n.m.) 468 mm, pro stanici 703 Postoloprty (190 m n.m.) 445 mm, pro stanici 672 Peruc (333 m n.m.) 502 mm, pro stanici 410 Kounov (412 m n.m.) 529 mm.(1931–1960). Ve všech případech jsou hodnoty z období 1931 až 1960 nižší, než z období 1901–1950 a dosahují 95 % normálu z první poloviny 20. století. Tento trend částečně potvrzují i aktuální výsledky ze základní klimatické stanice Doksany, kde v období 1961–1990 a 1998–2007 došlo k poklesu průměrných ročních srážek z 455,9 mm na 443,2 mm s tím, že se výrazně zvětšila meziroční rozkolísanost na 273,7 (2003) až 668,8 mm (2001).
Nejvyšší naměřený denní úhrn srážek byl 64,7 mm dne 15. 4. 1910 z časové řady 1901–1917 a 1921–1944 pro srážkoměrnou stanici Postoloprty.
Měsíc |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
Rok |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
t [°C] L |
-1,5 |
-0,2 |
3,7 |
8,6 |
14,0 |
16,9 |
18,8 |
17,9 |
14,1 |
8,6 |
3,3 |
-0,2 |
8,6 |
t [°C] L |
-2,0 |
-0,8 |
3,5 |
9,0 |
14,1 |
17,4 |
19,1 |
18,5 |
14,6 |
8,8 |
4,0 |
0,0 |
8,8 |
t [°C] D |
-2,0 |
-0,2 |
3,7 |
8,5 |
13,4 |
16,8 |
18,1 |
17,4 |
13,5 |
8,5 |
3,7 |
0,0 |
8,5 |
t [°C] D |
2,1 |
3,6 |
4,6 |
8,9 |
14,7 |
18,2 |
19,2 |
18,6 |
13,3 |
8,6 |
4,9 |
2,0 |
9,9 |
t [°C] P |
-2,4 |
-1,1 |
3,0 |
7,7 |
13,1 |
16,1 |
18,0 |
17,2 |
13,6 |
7,9 |
2,6 |
-0,8 |
7,9 |
Měsíc |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
VII |
VIII |
IX |
X |
XI |
XII |
Rok |
HSA [mm] L |
24 |
23 |
24 |
40 |
55 |
66 |
77 |
59 |
40 |
35 |
31 |
23 |
497 |
HSA [mm] Po |
21 |
19 |
22 |
32 |
53 |
60 |
69 |
56 |
39 |
32 |
27 |
23 |
453 |
HSA [mm] Pe |
27 |
24 |
26 |
42 |
58 |
73 |
77 |
66 |
45 |
39 |
32 |
28 |
537 |
HSA [mm] K |
28 |
25 |
33 |
49 |
61 |
68 |
73 |
77 |
46 |
38 |
32 |
31 |
561 |
stránka b_char_klima.htm aktualizována: 09.01.2025, publikována: 24.12.2025