|
<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Povodňová charakteristika zájmového území > Klimatické poměry |
Území ORP Ústí nad Labem se nachází v oblasti mírného klimatického pásu s pravidelným sezónním cyklem teplot a srážek. v průběhu sezónních cyklů se vyskytují i krátkodobé změny počasí, které jsou způsobovány častými přechody atmosférických front, oddělující od sebe teplejší a studenější vzduchové masy. Jejich přechod zvláště přes hřebeny Krušných hor je pak většinou doprovázen srážkami.
Rozdělení srážek v průběhu roku má spíše kontinentální charakter. Nejvyšší měsíční úhrny srážek připadají na květen až srpen. v letních měsících se často vyskytují krátkodobé extrémní srážky bouřkového charakteru, které zasahují relativně malá území. Dlouhodobý úhrn srážek stoupá se zvětšující se nadmořskou výškou.
Sněhová pokrývka se objevuje v nižších polohách přibližně od poloviny prosince do poloviny března, ve vyšších polohách okresu někdy již od listopadu až do dubna. Výška sněhové pokrývky dosahuje v nížinách v průměru 10 až 20 cm, ve vyšších polohách 40 až 60 cm, místy i přes 100 cm. Období tání sněhové pokrývky nebývá pravidelné. Tání významná pro vznik povodní mohou nastat od prosince do dubna.
Severní část území ORP Ústí nad Labem leží v chladné klimatické oblasti CH7 a území směrem k údolí Labe přechází od mírně teplých oblastí MT2, MT4 a MT9 až po teplou oblast T2 – údolí Labe a Bíliny, Chabařovická pánev. Jižní část správního obvodu ORP Ústí nad Labem spadající geomorfologicky do okrsku Litoměřického středohoří náleží do mírně teplé klimatické oblasti MT7 (Klimatické oblasti Československa, E. Quitt, 1971).
chladné oblasti |
léto |
zima |
přechodná období |
CH7 |
velmi krátké až krátké, mírně chladné, vlhké |
dlouhá mírná, mírně vlhká, dlouhé trvání sněhové pokrývky |
dlouhé, mírně chladné jaro, mírný podzim |
mírně teplé oblasti |
léto |
zima |
přechodná období |
MT2 |
krátké, mírné až mírně chladné, mírně vlhké |
normálně dlouhá, mírně teplá, suchá, normálně dlouhé trvání sněhové pokrývky |
krátké, mírné jaro, mírný podzim |
MT4 |
krátké léto, mírné, suché až mírně suché |
normálně dlouhá, mírně teplá a suchá s krátkým trváním sněhové pokrývky |
krátké, mírné jaro, mírný podzim |
MT7 |
normálně dlouhé, mírné, suché |
normálně dlouhá, mírně teplá, suchá až mírně suchá, krátké trvání sněhové pokrývky |
krátké, mírné jaro, mírně teplý podzim |
MT9 |
dlouhé, teplé, suché až mírně suché |
krátká, mírně teplá, suchá, krátké trvání sněhové pokrývky |
krátké, mírné až mírně teplé jaro, mírně teplý podzim |
teplé oblasti |
léto |
zima |
přechodná období |
T2 |
dlouhé, teplé, suché |
krátká, mírně teplá, suchá až velmi suchá, krátké trvání sněhové pokrývky |
velmi krátké, teplé až mírně teplé jaro a podzim |

KLIMATICKÉ CHARAKTERISTIKY |
TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
MÍRNĚ TEPLÁ |
CHLADNÁ |
|---|---|---|---|---|---|---|
T2 |
MT2 |
MT4 |
MT7 |
MT9 |
CH7 |
|
oranžová |
khaki |
olivová |
světle zelená |
světle žlutá |
světle modrá |
|
počet letních dní (max. t ≥ 25,0 °C) |
50–60 |
20–30 |
20–30 |
30–40 |
40–50 |
10–30 |
počet dní s Ø t ≥ 10,0 °C |
160–170 |
140–160 |
140–160 |
140–160 |
140–160 |
120–140 |
počet mrazových dní (min. t ≤ -0,1 °C) |
100–110 |
110–130 |
110–130 |
110–130 |
110–130 |
140–160 |
počet ledových dní (max. t ≤ -0,1 °C) |
30–40 |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
30–40 |
50–60 |
Ø teplota v lednu [°C] |
-2 až -3 |
-3 až -4 |
-2 až -3 |
-2 až -3 |
-3 až -4 |
-3 až -4 |
Ø teplota v dubnu [°C] |
8–9 |
6–7 |
6–7 |
6–7 |
6–7 |
4–6 |
Ø teplota v červenci [°C] |
18–19 |
16–17 |
16–17 |
16–17 |
17–18 |
15–16 |
Ø teplota v říjnu [°C] |
7–9 |
6–7 |
6–7 |
7–8 |
7–8 |
6–7 |
počet dní se srážkami ≥ 1 mm |
90–100 |
120–130 |
110–120 |
100–120 |
100–120 |
120–130 |
srážkový úhrn ve vegetačním období [mm] |
350–400 |
450–500 |
350–450 |
400–450 |
400–450 |
500–600 |
srážkový úhrn v zimním období [mm] |
200–300 |
250–300 |
250–300 |
250–300 |
250–300 |
350–400 |
počet dní se sněhovou pokrývkou |
40–50 |
80–100 |
60–80 |
60–80 |
60–80 |
100–120 |
počet zamračených dní (≥ 80 %) |
120–140 |
150–160 |
150–160 |
120–150 |
120–150 |
150–160 |
počet jasných dní (≤ 20 %) |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
40–50 |
Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPk ČR)

Zdroj: Quitt, E. (1971): Klimatické oblasti Československa, (data: Geografický ústav ČSAV, AOPk ČR)
stránka b_char_klima.htm aktualizována: 09.11.2025, publikována: 25.12.2025